vry13eg1iiejumnzmup2t8zs0rph6z

Patrzysz jak inni się angażują w social mediach. Nagrywają filmiki i wrzucają na YouTube, czy TikTok. A Ciebie paraliżuje strach, że nie poradzisz sobie z hejtem w sieci. Już sama myśl, że ktoś miałby zrobić Ci przytyk odnośnie Twojego wyglądu, powoduje powrót do dzieciństwa, kiedy to śmiano się z Ciebie w szkole.

Tak doskonale pamiętasz te wszystkie przezwiska w stylu „gruby jak beka”, „zezol”, „śmierdzi Ci z pyska jak z wysypiska”, które miały na celu obrażać i wyrażać mowę nienawiści zazdrosnych znajomych w celu obniżenia Twojego poczucia własnej wartości. Mogłabym tu ich wypisać wiele, ale nie w tym rzecz. Postaw się tym swoim demonom, bo hejt jest zjawiskiem powszechnym wśród młodzieży, ale też i dorosłych, którym pomaga leczyć swoje kompleksy anonimowość.

Hejt w Internecie – czym jest hejt i jak sobie z nim radzić?

Hejt i mowa nienawiści to nic innego jak agresywne, nieprzyjemne, pełne pogardy obraźliwe słowa i akcje, które wymierzone są w daną osobę lub grupę osób. Przyczyny hejtu wynikają często z problemów osobistych sprawcy, który ofiarę hejtu chce upokorzyć, by dzięki temu podbudować swoje ego. Hejt to też wszelkie ataki nacechowane negatywnymi emocjami związane z Twoim wyglądem, pochodzeniem, płcią, wyznaniem czy orientacją seksualną. One nie mają prawa zaistnieć. Na szczęście większość mediów społecznościowych pozwala zgłaszać takie konta, które naruszają ich politykę społeczności.

Zatem jeżeli ktoś Ci napiszę coś w stylu:

 • zrób coś z zębami i twarzą,
 • to nie medium dla gejów,
 • ty czarnuchu to do lasu,

Reaguj!!! Nikt nie ma prawa Cię w żaden sposób upokarzać bez konsekwencji hejtu.

Niestety Internet jest pełen takich mądrych ludzi, co im w życiu coś nie wychodzi i się wyżywają na niewinnych osobach. W realnym życiu nigdy nie odważyliby się na takie działania.

Co to jest hejt.
Hejt w sieci

A co, jeżeli do porozumienia nie da się dojść?

Jeżeli coś opublikowałeś, lub nagrałeś jakiś materiał wideo, to musisz się liczyć z tym, że nie każdy będzie się zgadzał z Twoim zdaniem. Gdy ktoś neguje Twoją wiedzę, to zadawaj mu pytania w stylu:

 • dlaczego pan/pani tak uważa?
 • proszę doprecyzować co ma pan/ pani na myśli?
 • a może pan/pani mi wyjaśnić skąd takie wnioski?

W ten sposób zamiast doprowadzać do konfliktu, jest duże prawdopodobieństwo, iż dojdziecie do porozumienia.

Czasem możesz trafić na osobę, która na siłę będzie Cię przekonywać do swojego zdania. Może ona badać siłę Twojego charakteru, ale może też po prostu taka być, że zawsze musi postawić na swoim. No niektórzy tak już mają. Może to też być Twoja konkurencja, która za wszelką cenę będzie starała Ci pokazać, że nie masz wiedzy w zakresie świadczonych usług.

Pamiętam doskonale, kiedy zaczynałam szkolenia z LinkedIn, to jeden pan trener mi regularnie usiłował pokazać, że jest lepszy. Oczywiści wszystko to miało miejsce pod moimi publikacjami na LinkedIn.

Co wtedy zrobiłam? Zablokowałam dla świętego spokoju i rozwoju mojego biznesu. Czasem jest to jedyna słuszna droga. Możesz też odpisać:

 • pan ma swoje zdanie, a ja swoje i oboje mamy do tego prawo

Jednak nie w każdym przypadku to zadziała.

Kim jest Twój hejter?

Tak jak już wspomniałam, to człowiek, któremu coś w życiu nie wychodzi. Prawdopodobnie Ci zazdrości, że Ty masz odwagę się afiszować a on nie. Kim jeszcze jest hejter?

 • czy to nie Twoja konkurencja, która specjalnie Cię publicznie upokarza, żebyś się poddał,
 • to może być też jakiś Twój nieprzyjaciel, czasem się zdarza, że ktoś nas nie lubi,
 • a może to, ktoś kto się czuje niekochany,
 • lub nastolatek robiący sobie żarty.

Jak Ty masz poradzić sobie z hejtem w sieci?

Tak, wiem. To, iż zablokujesz delikwenta, to jedno a to co dzieje się z Tobą wewnętrznie, to drugie. Każdy z nas ma jakieś skrywane szczelnie przed światem kompleksy. W końcu w domu mamy lustro. Żyjemy w przeświadczeniu, że nikt ich nie widzi. Otyłość tuszujemy ubraniem, zeza dłuższą grzywką, ostające uszy włosami a wady zgryzu brakiem uśmiechu. Jeżeli z jakiś przyczyn powodów swoich kompleksów nie możesz wyeliminować, to czas nauczyć się je akceptować.

Jeżeli świat byłby taki idealny, jak przedstawiają do media, czy tak dużym zainteresowaniem cieszyłaby się branża beauty? No nie. Pomyśl sobie, że każdy z nas coś ma do poprawy. Nikt nie urodził się idealnie piękny. Do tego musisz też wiedzieć, iż wygląd możesz zasłonić osobowością.

Wielokrotnie się zdarza, że z piękną kobietą nikt nie wytrzymuje zbyt długo, bo jest taka kapryśna a urodziwy mężczyzna zakochuje się w tej mniej atrakcyjnej, która go docenia, jest ciepła i do tego ma do siebie dystans.

Ja to też zawsze pytam swojego prawnika, czy to już jest naruszenie dóbr osobistych i zniewaga a za to grozi kara grzywny. Kara grzywny za zniesławienie konkretnej osoby w sieci może być dotkliwa. Dlatego warto reagować na hejt i dać zarobić prawnikom, oczywiście kiedy ktoś popłynie z pisaniem z autentycznego profilu w social mediach.

Posiadanie do siebie dystansu, a radzenie z hejtem w sieci

Ten dystans do siebie o którym wspominam, to właśnie tarcza obronna przed hejtem. Będzie Ci taki misiu kolorowy pisać, jaki to Ty brzydki i głupi jesteś, a po Tobie to będzie spływać jak deszcz po rynnie. Nienawiści w sieci będzie coraz więcej.

Ja się kiedyś też przejmowałam, ale odkąd mam kolejką wielbicieli, sukcesy na koncie i kochającą osobę pod dachem, to się tylko śmieję. Wręcz czekam na hejt, bo on mi zasięgi podbija 😁 w moich social mediach.

Jesteś wartościowym człowiekiem

Pamiętaj proszę, że jesteś wartościowym człowiekiem, takim jakim się urodziłeś i jeżeli dotąd się nie kochałeś i patrzyłeś na siebie zbyt krytycznie, to właśnie teraz jest ten moment żebyś kochać się zaczął. Jeżeli masz potrzebę, by w sobie coś zmienić, to niech to jest Twoja wewnętrzna decyzja a nie spowodowana jakimiś głupimi komentarzami czy przytykami. Nienawiści w Internecie nie da się pozbawić, ale stając się ofiarą hejtera możesz nie brać do siebie zjawiska hejtu i wytłumaczyć sobie, że hejt to zjawisko spowodowane, że druga osoba nie umie sobie poradzić z życiem. Czasem nie da się walczyć z hejtem, bo spryciarz po drugiej stronie komputera jest anonimowy.

Koniecznie obejrzyj mój materiał wideo https://www.youtube.com/watch?v=edjpJEjiDvk

A jeżeli potrzebujesz wsparcia, by działać ze swoim kanałem YouTube a także mediami społecznościowymi, to skontaktuj się ze mną:

zapraszam

Marta Olesiak

tel: 535 506 508

marta.olesiak@mocompany.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *